+91-9718642444        info@indusvalleynoida.in

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL, NOIDA

SESSION: 2021-22

CRICKET-RESULT

Name

Class

House

Position

 Sagar Srivastava

X-B

Gagan

WINNER

 Dhruv Kashyap

IX-A

 Rishabh Ranjan

IX-A

 Rishabh Singh Gusain

IX-C

 Yashraj Tiwari

XII-Com

 Akash Pathak

XII-Sci-B

 Shantanu Rana

XII-Com

 Arnay Srivastava

XI-Com

 Vedansh Mehra

XI-Com

 Aman Gupta

XI-Hum

 Shashwat Rai

X-B

 Sarthak Saproo

XI-Com

 Harshit Ambati

X-B

 Manan Kaistha

IX-B

Name

Class

House

Position

 Bharat Kumar Rana

XI-Com

Surya

RUNNER-UP

 Aviral Choudhary

XI-Sci-C

 Adhiraj Verma

X-E

 Pratyush Khatri

X-D

 Sameer Khan

IX-D

 Yash Pant

XII-Com

 Rudra Pandit

XI-Sci-C

 Himanshu Singh

XI-Sci-C

 Yash Yadav

XI-Sci-C

 Chetan Anand Pandey

XII-Hum

 Nishant Sharma

XII-Hum

 Avinash Kumar Mishra

X-D

 Nishit Tiwari

X-D

 

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL, NOIDA

CHESS-RESULT

S. No.

Name of Students

Class

House

Position

BOYS

1.

 M. Akash

XII-SCI-B

VAYU

I

2. 

 Vismay Katiyar

XI-SCI-B

3.

 Varun Sharma

IX-B

SURYA

II

4.

 Kartavya Luckwal

IX-A

5.

 Dev Deep Narayan

XII-SCI-B

BHOOMI

III

GIRLS

6.

 Suhani

XI-HUM

BHOOMI

I

7.

 Spandana Mohapatra

X-A

GAGAN

II

8.

 Kuhu Dhiman

XI-SCI-B

VAYU

III

CARROM-RESULT

S. No.

Name of Students

Class

House

Position

BOYS

1.

Abhinav Pal

XI-SCI-C

GAGAN

I

2.

Khushal Bidhuri

3.

Dhruv Bisht

IX-B

VAYU

II

4.

Ayush Mishra

5.

Lakshay Jha

IX-D

SURYA

III

6.

Himanshu Baghel

GIRLS

7.

Sakshi Jha

IX-C

GAGAN

I

8.

Sneha Sundriyal

9.

Chhavi Lohani

XI-SCI-B

VAYU

II

10.

Kuhu Dhiman

11.

Nandani Kumari

IX-B

BHOOMI

III

12.

Deevanshi Agrawal

 

 RESULT OF MATHEMATICS WEEK (12th& 13thFebruary, 2022

  

S. No.

Name of Students

Class

House

Position

Story Telling

1.

 Atharva Bansal

VI-A

Vayu

I

2.

 Vidhi Mehrotra

VII-E

Vayu

II

3.

 Shriyansha Sarangi

VI-A

Surya

III

Quiz

4.

 Pranav Taneja

VI-A

Vayu

I

5.

 Vidhi Mehrotra

VII-E

Vayu

II

6.

 Prateek Sharma

VIII-E

Vayu

III

7.

 Aniket Singh

VI-E

Surya

I

8.

 Bhavesh Kr Verma

VII-A

Surya

II

9.

 Nirlipt Vats

VIII-A

Surya

III

10.

 Venkatesh Telang

VI-B

Bhoomi

I

11.

 Yuvraj Kapoor

VII-C

Bhoomi

II

12.

 Akshobhya Sanadhya

VIII-E

Bhoomi

III

Text Tile Designing

13.

 Pratham Kapoor

X-B

Vayu

I

14.

 Jasmine Panda

X-A

Surya

II

15.

 Angel Gupta

X-B

Gagan

III

Correlation of Mathematics with other subjects

15.

 Tanish Arora

XI-SCI B

Surya

I

16.

 Mishti Khanna

XI-SCI B

Gagan

II

17.

 Aradhya Sharma

XI-SCI C

Bhoomi

III


 

Inter House Competition “Nrityanjali Sargam”- Dance & Music Fest

28th December, 2021

 

S.No.

Name

Class

House

Position

Music

Bhajan

1.

 Abheek Jha

VII-C

Gagan

I

2.

 Anvesha Nayak

VIII-A

Surya

II

3.

 S. Anjana Sri

VIII-D

Bhoomi

III

Folk Song

4.

 Anusha Singh

IX-A

Gagan

I

5.

 Garvit Prasad Singh

XI-SCI-C

Bhoomi

II

6.

 Diksha Tiwari

XI-COM

Vayu

III

Dance

Folk Dance

7.

 Arshiya Uniyal

VI-A

Gagan

I

8.

 Akshara Kedia

VI-A

Bhoomi

II

9.

 Sonal Jha

VII-D

Vayu

III

Five Elements

10.

 Shania Sharma

IX-A

Surya

I

11.

 Lakshita Chaddha

IX-A

Gagan

II

12.

 Sakshi Suhani

XI-Hum

Vayu

III


 

Inter House Competition Lingo-Mania 18th to 22nd October, 2021

 

AD-MAD

1.

 Aarshi Jain

VIII-A

Vayu

I

2.

 Samridhi Saxena

VIII-C

II

3.

 Shriyansha Sarangi

VI-A

Surya

III

4.

 Prisha Tiwari

VI-E

Gagan

DEBATE

5.

 Smriti Singh

IX-A

Gagan

I

6.

 Ayush Raina

IX-C

Vayu

II

7.

 Agnit Das gupta

Bhoomi

III

COMICAL PRESENTATION OF WEATHER REPORT

8.

 Chhavi Lohani

XI-SCI-B

Vayu

I

9.

 Saudamini

XI-HUM

Surya

II

10.

 Prerna Ishwar

XI-SCI-B

Bhoomi

III

 

COLOSSEUM (SOCIAL SCIENCE FEST) 12th & 18th August, 2021

  

Quiz Competition

       1.

Dhananjay Singh Bhadoria

XII-SCI-B

Vayu

I

       2.

Gitanjali Mishra

X-A

       3.

Vivek Tiwari

     XII-SCI-B

Gagan

II

       4.

Yashraj Tiwari

    XII-COM-C

 

Inter House Competition Cerebrainia 1st & 2nd November, 2021

 

 

RAP SONG

1

 Sayyeda Nabeeha Rizvi

VIII-E

Gagan

I

2

 Anvita Buttan

VII-B

Gagan

II

3

 Kinzal Jhunjhunwala

VI-D

Bhoomi

III

MAGICAL SCIENCE

4

 Riddhiman Basu

VII-D

Gagan

I

5

 Krisha Maheshwari

VI-E

Vayu

II

6

 Simranpreet Kaur

VI-E

Bhoomi

III

7

 Aishwarya Ranjan

VI-F

Bhoomi

III

JUNIOR NEWTON

8

 P L Rakshith

IX-C

Surya

I

9

 Dhruv Gupta

IX-D

10

 Pankhuri Aggarwal

IX-C

11

 Ansh Pandita

XI-SCI-C

Gagan

II

12

 Ashutosh Kumar

IX-D

13

 Atharv Kaushik

XI-SCI-A

14

 Agnit Das Gupta

IX-C

Bhoomi

III

15

 Ananya Dubey

IX-D

16

 Tanish Joshi

IX-A

CIRCULARS & NOTICES

INDUS VALLEY PUBLIC SCHOOL

Indus Valley Public School (IVPS), a co-educational school affiliated to the Central Board of Secondary Education, is located in Sector-62, Noida.

The school was ranked among the top schools in a survey conducted by the Hindustan Times and C-Fore, and adjudged the "School of the Future" by Education World in Indian School Rankings in 2012. IVPS has been awarded for being the best Public School in Primary and Secondary Education in Delhi, NCR region which was presented by the Royal Brands in association with “Delhi Aaj Tak” by the then honourable Union Minister, Govt. of India, Mr. Kapil Sibal. It has also been awarded for being among top 100 schools of U.P. and top 10 schools of the district in an online survey conducted by www.shikshaadvisor.com. The Award was presented by Mr. Ashutosh (National spokesperson-AAP and former Managing Editor, IBN7). Another feat was achieved by IVPS when the school was adjudged among the top ten schools in Noida on the basis of various parameters, in an educational survey conducted by The Times of India.
+ Read More

CONTACT US

Indus Valley Public School
Plot No. 1, Institutional Area, Sector 62,
Noida U.P. 201301 (INDIA)

T: +91-120-2401115
M: 8510048800, 9718642444
F: +91-120-2400060

E: info@indusvalleynoida.in
W: www.indusvalleynoida.in